Emocje siatkarskich kibiców, rozgrzane do czerwoności podczas nadchodzących igrzysk olimpijskich w Tokio, nie zdążą jeszcze w pełni opaść po olimpijskim turnieju, gdy w Polsce rozpoczną się zmagania o koronę najlepszej drużyny Europy. Najlepsze zespoły Starego Kontynentu zmierzą się na siatkarskich parkietach w czterech państwach – Polsce, Czechach, Estonii i Finlandii, a najwięcej meczów, w tym finały – odbędzie się w naszym kraju. Jednym z Miast-Gospodarzy flagowego turnieju CEV będzie Gdańsk, a miejscem które w takim kontekście natychmiast przychodzi na myśl jest ERGO ARENA.

Reprezentacja Polski mężczyzn w piłce siatkowej regularnie występuje w hali, która pamięta największe i najbardziej prestiżowe siatkarskie turnieje. Nie może być inaczej – już inauguracja tego obiektu w 2010 r. związała go na dobre z tą dyscypliną sportu. Starcie pomiędzy siatkarskimi reprezentacjami Brazylii - czołową drużyną świata oraz Polski - ówczesnymi mistrzami Europy - ściągnęły tłumy kibiców, którzy byli świadkami wygranego przez gospodarzy, pięciosetowego boju. Był to również początek niezwykle udanej współpracy Polskiego Związku Piłki Siatkowej z Gdańskiem.

Do Trójmiasta siatkówka na najwyższym poziomie wróciła podczas finałów Ligi Światowej 2011, gdy polska reprezentacja, po raz pierwszy w historii tych prestiżowych rozgrywek, zdobyła brązowy medal, a trwające tydzień zmagania najlepszych drużyn świata obejrzało prawie 100 tysięcy kibiców.

Mecze Ligi Światowej odbyły się tu znów w 2013 roku. Podwójne zwycięstwo Biało-Czerwonych nad Argentyną było preludium do mających odbyć się w tym samym roku mistrzostw Europy. W ERGO ARENIE rozegrany został mecz otwarcia czempionatu oraz spotkania grupowe Polski, Francji, Słowacji i Turcji, a każde z nich zgromadziło ponad 10 tys. widzów! 

Rok później władze Gdańska podniosły jeszcze stawkę, decydując się gościć u siebie Mistrzostwa Świata Polska 2014. W ERGO ARENIE po raz kolejny odbyły się mecze fazy grupowej, w których o awans do kolejnej rundy walczyły reprezentacje Rosji, Kanady, Bułgarii, Chin, Meksyku i Egiptu.

W 2015 roku do kultowego już obiektu wróciła Liga Światowa. Biało-Czerwoni na początku reprezentacyjnego sezonu podjęli i dwukrotnie pokonali  Rosjan, rozbudzając siatkarskie emocje wśród gdańskich kibiców. Ci na kolejną szansę zobaczenia u siebie siatkarskich idoli musieli zaczekać tym razem nieco dłużej, bo do rozgrywek grupowych LOTTO EUROVOLLEY Polska 2017. Choć cały turniej nie ułożył się po myśli gospodarzy, to mecze z Finlandią i Estonią w ERGO ARENIE Polacy zagrali rewelacyjnie.

Na igrzyska olimpijskie prowadzony przez trenera Vitala Heynena zespół wyjeżdża wkrótce dzięki wygranemu właśnie w ERGO ARENIE turniejowi kwalifikacyjnemu. W sierpniu 2019 r. Biało-Czerwoni zakwalifikowali się do najważniejszej imprezy czterolecia właśnie tam pokonując reprezentacje Tunezji, Słowenii i Francji.

Mamy nadzieję, że i w tym roku, podczas męskiego EuroVolleya „Mazurek Dąbrowskiego” w ERGO ARENIE doda skrzydeł Polakom w drodze po najwyższe laury. Mecze 1/8 finału (11-12 września) oraz ćwierćfinały (14 września) w Gdańsku zweryfikują poziom i wyłonią ścisłe grono drużyn zakwalifikowanych do ostatniej fazy czempionatu Europy.

(Źródło: PZPS)

Filip Grądek, foto: Gdańsk, 29 czerwca 2021

https://www.youtube.com/watch?v=SnfqQl37jPo

https://www.youtube.com/watch?v=DiW13V9Gk6k