Po trudnym meczu z Włochami, reprezentacja Polski juniorów zmierzyła się z Argentyną. Polacy pokonali rywali 3:0 (25:16, 25:14, 25:19) i tym samym zapewnili sobie brązowe medale mistrzostw świata U21. Nagrodę indywidualną dla najlepszego środkowego czempionatu odebrał Karol Urbanowicz. 

https://www.pzps.pl/pl/aktualnosci/217-artykuly/21523-brazowi-medalisci-ms-u21-juz-w-kraju

W sobotę nasi reprezentanci stoczyli ciężki bój z Włochami, przez wielu typowanymi na pretendentów do złota czempionatu. Biało-Czerwoni ulegli rywalom 2:3, mimo, że dwie pierwsze partie padły łupem podopiecznych Daniela Plińskiego. Niestety w polskim zespole nie brakuje mniejszych lub większych urazów, co znacznie skraca „ławkę” i zmniejsza możliwości rotacji składem.  

Argentyna – Polska 0:3 (16:25, 14:25, 19:25)

Pierwszą partię otworzyły dwa efektowne bloki reprezentacji Polski, co od razu dodało pewności siebie naszym młodym siatkarzom. Widać było, że w biało-czerwonych szeregach nie brakowało motywacji, a to tylko napędzało naszych graczy do coraz lepszych akcji. Bardzo dobre zagrywki Jakuba Krauta zwiększyły dystans między obiema drużynami, jednak w tym elemencie punktowali także jego koledzy. W tej części meczu w każdym elemencie przewyższaliśmy rywali, dzięki czemu na tablicy wyników szybko widniał wynik 1:0.

W drugim secie Polacy cały czas wiedli prym. Bardzo dobrze udało się zneutralizować dwóch liderów Argentyny Manuela Armoę i Valentino Vidoniego, którzy męczyli się w ataku. Po polskiej stronie siatki nie brakowało za to konsekwencji i umiejętnego wykorzystywania błędów przeciwników. Cały czas korzystaliśmy ze wszystkich swoich argumentów, czyli bloku i zagrywki. W ataku świetnie radził sobie Dawid Dulski, wspierany przez pozostałych zawodników biało-czerwonej reprezentacji. Kolejny set padł łupem podopiecznych Daniela Plińskiego, którzy byli już tylko o krok od brązowych medali.

W trzecim secie udało się utrzymać koncentrację i dalej realizować założenia taktyczne. Polscy siatkarze nie zmniejszyli presji w polu serwisowym, testując argentyńskie przyjęcie. Choć rywale grali ofiarnie w obronie, niejednokrotnie wyciągając piłki znad band reklamowych, to nie wystarczyło by zatrzymać rozpędzonych Biało-Czerwonych. Tym bardziej, że wysoki poziom gry utrzymał Dawid Dulski, który przesądził o losach meczu i tym samym zagwarantował swojej drużynie miejsce na najniższym stopniu podium. Atakujący reprezentacji w całym spotkaniu zapisał na swoim koncie 21 punktów. Po meczu zawodnicy z wyjściowej szóstki oraz gracze rezerwowi podbiegli do Michała Gierżota, który wsparty na kulach pojawił się na boisku, dając tym samym najlepszy dowód prawdziwej drużynowości.   

„To niesamowite uczucie. Jestem bardzo dumny z mojej drużyny! Potrafiliśmy podnieść się po dotkliwej porażce z Włochami w półfinale i dzięki temu wrócimy do Polski z brązowymi medalami mistrzostw świata. To jest coś niezwykłego, tym bardziej, że zmagaliśmy się z kontuzjami, a mimo to wracamy z pozytywnym dla nas wynikiem” – przyznał po meczu Antoni Kwasigroch, przyjmujący reprezentacji Polski.

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata U21: Jakub Kraut, Jakub Strulak, Dawid Pawlun, Jakub Czerwiński, Bartosz Gomułka, Karol Urbanowicz, Adrian Markiewicz, Michał Gierżot, Maciej Nowowsiak, Dawid Dulski, Igor Gniecki, Antoni Kwasigroch. Trener: Daniel Pliński.

Nagrody indywidualne FIVB Mistrzostw Świata 2021 U21:

MVP turnieju: Alessandro Michieletto
Najlepsi środkowi: Karol Urbanowicz i Nicola Cianciotta (Włochy)
Najlepsi przyjmujący: Manuel Armoa (Argentyna) i Tommaso Rinaldi (Włochy)
Najlepszy rozgrywający: Paolo Porro (Włochy)
Najlepszy libero: Damiano Catania (Włochy)
Najlepszy atakujący: Roman Murashko (Rosja)

Skład reprezentacji Polski juniorów na MŚ U21:

Jakub Czerwiński – przyjmujący

Dawid Dulski – atakujący

Michał Gierżot – przyjmujący

Igor Gniecki – rozgrywający

Bartosz Gomułka – atakujący

Jakub Kraut – przyjmujący

Antoni Kwasigroch – przyjmujący

Adrian Markiewicz – środkowy

Maciej Nowowsiak – libero

Dawid Pawlun – rozgrywający

Jakub Strulak – środkowy

Karol Urbanowicz – środkowy

Sztab trenerski i medyczny

Daniel Pliński – trener

Ariel Fijoł – asystent trenera

Bartosz Lickindorf – asystent trenera

Kacper Goździkiewicz – statystyk

Krzysztof Wróbel – fizjoterapeuta

Andrzej Wołkowycki – kierownik drużyny

(Źródło: PZPS)